Fríský kůň

17. 03. 2010 | † 20. 11. 2012 | kód autora: DV4

Původ: Nizozemsko

Typ: barokní kůň

KVH: 155 - 165 cm

Barvy: Vraník

 

Historie

Fríský kůň byl ve středověku oblíbeným rytířským koněm, kvůli své síle a vysoké, elegantní akci předních nohou. Byl často malován starými holandskými malíři, kteří ho vždy vyobrazovali jako hrdého koně. Později se křížili se španělskými koňmi, což jim dodalo jemnější rysy. Sami fríští koně se také podíleli na zušlechťování jiných plemen, například fellských a daleských ponyů, shirských koní, württemberských a oldemburských teplokrevníků. Během 15. a 16. století se využívali ve francouské a španělské jezdecké škole.

 

Povaha

Fríští koně jsou mírné a přátelské povahy, jsou šikovní na drezúru i když se obtížněji učí. Jsou dobře ovladatelní, elegantní a živí.

 

Popis

Hlava je španělského typu, krk je obloukoví a vysoko nasazený.Lopatky umožňují vysokou akci předních končetin, hřbet je delší, záď skloněná. Končetiny jsou pevné, mají rousy, kopyta jsou kvalitní. Žíně i rousy jsou husté a mírně zvlněné.

 

Využití

Dříve byli fríští koně oblíbenými jezdeckými zvířaty rytířů, využívali se v zemědělství a na klusácké dostihy. Také se využívali ve vysokých jezdeckých školách. Dnes jsou to spíše reprezentativní koně, které můžeme vidět hlavně na přehlídkách.

159561


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zvirata

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.